Soma Saha Raporu

19 Haziran 2014

0%
*Bu yazı tahmini 3 dakika 50 saniye okuma süresine sahiptir.

 

 

 TÜRK PSİKOLOGLAR DERNEĞİ

TRAVMA, AFET VE KRİZ BİRİMİ

SOMA SAHA RAPORU

19 Haziran 2014

 

Toplum ruh sağlığını olumsuz etkileyen afetler ve kriz durumlarında psikososyal müdahalelerin yürütülmesinde tarafların sorumluluklarını ve işbirliği ile ilgili esaslarını düzenlemeyi amaç edinen Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği (APHB); Ağustos 2006’da Türkiye Kızılay Derneği, Türk Psikologlar Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Türkiye Psikiyatri Derneği, Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Derneği, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’nin katılımlarıyla kurulmuştur.

Türk Psikologlar Derneği, Soma Eynez Bölgesinde yaşanan maden kazasına yönelik kamu, sivil toplum ve özel sektör kurumlarında çalışan üye psikologları aracılığıyla kazanın yaşandığı ilk günden itibaren APHB bünyesinde sahada çalışmalarını sürdürmektedir.

  • APHB sekretaryasını yürüten Kızılay’ın çağrısı doğrultusunda, Derneğimizin de içinde bulunduğu APHB üyesi örgütler 14 Mayıs 2015 sabahının erken saatlerinden itibaren Soma ve çevre ilçelerinde psikososyal destek çalışmalarına başlamıştır.
  • Planlama, uygulama, izleme-değerlendirme süreçlerinin tamamında Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD), Sağlık Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASPB) ile koordineli bir çalışma yürütülmektedir.
  • Süreç içerisinde Eğitim-Sen, Maden-İş, Soma Belediyesi, Milli Eğitim Şube Müdürlüğü, Soma Sağlık Sosyal Eğitim Vakfı (SOSEV), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gibi birçok kurum, kuruluş, dernek ve vakıfla iletişim kurulmuştur.
  • T.C. Soma Kaymakamlığı Toplum Merkezi Müdürlüğü’nde 4 oda Psikososyal Destek Merkezi olarak kullanılmakta, üçünde yetişkin birinde de çocuk ağırlıklı çalışmalar yapılmaktadır. Kayıtlara göre 68 gönüllü tarafından toplam 170 kişi ile 266 görüşme yapılmıştır.
  • Kazanın yaşandığı Soma madenciliğin yanında bulunması nedeniyle önem arz eden bir madenin girişindeki konteynırda, 24 Mayıs - 18 Haziran tarihleri arasında kazadan etkilenen madencilere psikolojik destek hizmeti verilmiştir. Kaza sonrasında arama kurtarma çalışmalarına katılan yaklaşık 250 kişi ile psiko-eğitim grupları yapılmıştır. İhtiyaç duyan madenciler bireysel destek almak üzere yönlendirilmişlerdir.
  • Evden çıkamayacak durumda olan yaşlı, özürlü veya ağır durumda olan kişiler için ise mobil ekipler oluşturularak ev ziyaretleri yapılmış ve psikososyal destek hizmeti verilmiştir.

1 yıl sürdürülmesi planlanan proje kapsamında bölgede kalıcı 2 Psikososyal Destek Merkezi\'nin kurulması; projenin işleyişinden sorumlu bir alan koordinatörü ile bu merkezlerde görevlendirilmek üzere 2 psikoloğun istihdam edilmesi planlanmaktadır.

 

 

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.